FACULTY OF EDUCATIONDEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION AND SPORTS


Sadettin Kirazcı yayın

Sadettin Kirazcı

 

Papers Published in Refereed International Journals

Koca, C., F.H. Aşçı & S. Kirazcı (2005). Gender role orientations of athletes and non-athletes in patriarchal society. Sex Roles: A Journal of Research, 52, 217-225.

Kablan, N., H. Ertan, F. Ünver, S. Kirazcı, & F. Korkusuz (2004). Factors affecting the shoulder proprioceptive sense among male voleyball players. Isokinetics and Exercise Science,12, 193-198.

Aşcı, F. Hülya, Robert C. Eklund, James R. Whitehead, Sadettin Kirazci, Canan Koca (2003). Use of the CY-PSPP in other cultures: a preliminary investigation of its factorial validity for Turkish children and youth. Psychology of Sport & Exercise, 6, 33-50.

Papers Published in Refereed National Journals

Koca, C., F.H. Aşçı & S. Kirazcı (2004). Takım ve bireysel sporlarla uğraşan kadın ve erkek sporcuların ve sporcu olmayanların toplumsal cinsiyet rol eğilimi. Gazi Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Dergisi, Vol: XIX, No: 2, Gazi Üniversitesi, 3-10.

Çiçek, Ş., S. Koçak & Kirazcı (2002). Beden eğitimi derslerinde çeşitli öğretmen ve öğrenci davranışlarının öğrencilerin derse katılımındaki önemi ve sergilenme sıklığı. Gazi Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Dergisi, Vol: VII, No: 4, Gazi Üniversitesi pp. 3-14.

Çelik, Ö., L. İnce & S. Kirazcı (2002). Bir Grup Triatletin Antrenmana Bağlı Fiziksel, Fizyolojik ve Performans Değişimlerinin Boylamsal Olarak İncelenmesi. Spor Bilimleri Dergisi, Vol: XIII, No: 1, Hacettepe Üniversitesi pp. 17-24.